Jakie smaki oferuje kuchnia polska czyli krótki przegląd tego, co najczęściej jest jadane na obiad.

Sposobów na pożywny, zdrowy obiad pewnie będzie tyle, ilu jest samych kucharzy. Chyba każdy z nic ma jakiś pomysł na niepowtarzalne, wyjątkowe danie, jakim będzie mógł zachwycić gości. W naszych domach obiady najczęściej składają się z dwóch dań, czyli zupy i dania głównego.

Krem z dyni
Autor: mbba.pl
Źródło: mbba.pl

Polska kuchnia oferuje niezliczoną ilość zup, można wręcz powiedzieć, że stanowią one nasze narodowe dziedzictwo. Przepisy na zupy to takie, w których wykorzystać można w zasadzie wszystkie całoroczne i sezonowe warzywa, często pojawiają się w nich także różne dodatki mięsne, makarony czy ryż. Do takich najbardziej polskich, stwierdzić wręcz można klasycznych w każdym calu, zalicza się zupa fasolowa. Podstawą do jej przyrządzenia będzie fasola, warzywo często niedoceniane przez wiele osób. A przecież fasola zalicza się do najzdrowszych warzyw, które u nas występują, jest świetnym źródłem wartościowego białka, witamin i składników mineralnych. Fasolową zupę gotuje się na wiele różnych sposobów, w zależności od kucharza i użytych przez niego przypraw może się bardzo różnić wyglądem i smakiem.

Więcej przepisów przeczytasz tutaj:

Jeśli będzie chodzić o drugie dania, to w naszej kuchni królują mięsa pod różną postacią. Kucharze bardzo chętnie sięgają po różne postacie drobiu, tu najczęściej stosowany jest klasyczny kurczak, ale coraz większą popularnością cieszą się indyki i kaczki. Sporą popularność ma także wołowina, jest ona wprawdzie sporo droższa, lecz daje jedzeniu z niej przygotowanemu bardzo ciekawy smak. No i nie można zapomnieć o tradycyjnych świnkach, w końcu to przecież schabowy z kapustą w pewnym sensie stał się symbolem naszej narodowej kuchni.

Zupa dyniowa
Autor: Restauracja Pieprz i Wanilia
Źródło: Restauracja Pieprz i Wanilia

Lecz z wieprzowiny robi się mnóstwo innych, wspaniałych potraw, ten kto chociaż raz miał okazję spróbować karczek marynowany w piwie na pewno wie, o czym tu się mówi. Jeżeli chodzi o sposoby przyrządzania, to w naszej kuchni wykorzystuje się praktycznie wszystkie. Pieczenie, duszenie i smażenie pozwala na otrzymanie różnych smaków, jeśli do tego dobry kucharz będzie umiał wszystko przygotować i wybierze odpowiednie dodatki, to na pewno wrażenia smakowe będą długo pamiętane.