Co wpływa na walory smakowe kawy oraz herbaty?

Herbata i kawa należą do bardzo powszechnych napojów w Polsce. Wielu Polaków nie przeżyje dnia bez napicia się kawy. Oba napoje są tak popularne, że ukuto stwierdzenie: kawa czy herbata? Ma ono sugerować, że smakosze dzielą się na tych, którzy uwielbiają delektować się smakiem kawy oraz na tych, którzy wolą pić herbatę.

kawa i herbata

Autor: anokarina
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim pójdą w ruch rekomendowane czajniki różnego rodzaju i kawiarki, warto poznać kilka czynników, które mają wpływ na walory smakowe herbaty i kawy. Przy wybieraniu najlepszej herbaty, należy wziąć pod uwagę trzy fundamentalne aspekty jej wyboru. Pierwszym jest zakres rozdrobnienia liści. Do najlepszych liści zalicza się te, które są możliwie mało rozdrobnione czy nawet całe. Chociaż są wyjątki od niniejszej reguły, ponieważ w niektórych rejonach Indii bardziej przez ekspertów są poszukiwane herbaty najbardziej rozdrobnione. Drugim aspektem jest okres zebrania herbaty. Z reguły tak jest, że im młodsze liście, to o wiele wartościowszy jest napar. Które liście są najbardziej poszukiwane? Tymi liśćmi jest pączek liściowy i 2 najmłodsze liście na danej gałązce.

czajnik elektryczny

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Natomiast najlepszym momentem zbioru herbaty jest kwiecień, maj i czerwiec. Lipiec jest też dość dobry, ale sierpień już odpada. Ostatnim elementem jest sposób uprawiania. Najlepszy aromat mają te liście, którym zagwarantowano duże nasłonecznienie, chłodniejszy klimat i duże opady. Najlepsze umiejscowienie jest powyżej 2000 metrów n.p.m.

W kwestii kawy podobne uwarunkowania mają wpływ na jej smak. Również bardzo istotnym elementem jest lokalizacja pochodzenia kawy. Bariści są zgodni, że najważniejszym aspektem nadającym kawie najlepszy smak, jest okres zebrania kawy i jej metoda łuskania. Do jednych z najbardziej rozchwytywanych gatunków kaw zalicza się mieszanki ciemno palonych ziaren z Azji czy Ameryki Łacińskiej. Posiadają one pełny smak z wyraźną nutą karmelu, w kawiarniach właśnie z tych kaw tworzy się kawy cappuccino. Kawa arabica także jest dość w naszym kraju popularna. Baryści zachęcają do nie przyzwyczajanie się do jednego gatunku, lecz do próbowania różnych odmian kawy. Dzięki temu odkryje się nietuzinkowe dotąd smaki, które mogą stać się ulubionymi. Na smak kawy ma także wpływ doprawianie aromatycznymi syropami czy sposób palenia. Jeśli chciałabyś się cieszyć pysznym smakiem kawy lub herbaty warto nabyć odpowiedni sprzęt. Ja skorzystałam z okazji i kupiłam na tej stronie – . Jestem nadal zadowolona.