Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już teraz panie domu rozmyślają o Wielkanocy.

Nie tak dawno obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już teraz niektóre gospodynie domowe myślą o następnych dużych świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla chrześcijan najbardziej znaczące i najważniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla upamiętnienia męki pańskiej i rezurekcji Chrystusa w trzecim dniu. Termin Wielkanocy nie jest stały, wypada niezmiennie w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od czasu tej pełni zależnych jest dużo innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W roku 2016 święta wielkiej nocy nadejdą nader wcześnie, bo już w końcówce marca. Nie można się więc dziwić, że większość pań domu już teraz zawraca sobie głowę przygotowaniem do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to święto radości i pogody ducha jaka towarzyszy zmartwychwstaniu . Symbolem takiego nowego istnienia są bez dwóch zdań jajka.
Tak, jak nikt nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Tradycyjnie przystroimy stół trawką, na jakiej położymy pisanki wielkanocne i cukrowego baranka – .

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy kontynuują pochodzącą sprzed wieków tradycję przedświątecznego wyrabiania ozdób świątecznych. O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie ozdoby choinkowe możemy kupić w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.
Najsłynniejsze z nich wykonuje się na północy naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są sławne na całym świecie. Dokładność i brak pośpiechu wymagane do odpowiedniego pomalowania takiego jajka są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych Polaków zamieszkujących wielkie miasta.

Oprócz pisanek, innym, nie mniej sławnym produktem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania świątecznych palm wielkanocnych, które niejeden z nas nie raz oglądał w telewizji. Jeszcze innym elementem są świąteczne baranki robione z masła – drewniana foremka do baranka z masła.

Dlatego, moim zdaniem, tym bardziej musimy doceniać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, gdyż reprezentuje ona nieco zapomniany, a być może wartościowy styl życia.