Jak najlepiej serwować desery? Jakie naczynia są w tym celu odpowiednie? Na jakie rzeczy się zdecydować?

Wszyscy kochamy ciasta, gdyż polepszają nam humor jak i osładzają życie. Są najprzyjemniejszą częścią wszystkich przyjęć, by jednak doskonale się prezentowały, powinny zostać zaserwowane w najlepszy możliwy sposób. Sposobów na podanie ciast jest naprawdę sporo. Mamy mnogość naczyń, które do tego służą, dzięki nim natomiast możemy w elegancki sposób podać gościom każdy rodzaj deseru. Taki deser musi stać się nie jedynie ucztą dla podniebienia, lecz również dla oczu.

kawałki ciasta

Autor: Sonny Abesamis
Źródło: http://www.flickr.com
Wybierając w związku z tym paterę, przykładowo patery na owoce, ale także talerz lub półmisek musimy się postarać, aby ułożone na nich ciasto (zobacz sweet home bemowo) prezentowało się apetycznie oraz zachęcająco – -> więcej. By w odpowiedni sposób podawać deser, trzeba głównie dopasować naczynie do naszych potrzeb. Pomyślmy, jak wiele osób mamy zamiar gościć oraz jak dużo ciasta mamy w planach zaserwować. Regułą jest, że tego typu deser powinno się serwować na szklanych paterach, lecz oczywiście to nie jest reguła.

Najważniejsze, żeby naczynie pasowało do talerzyków deserowych, ale także charakteru wnętrza oraz rodzaju przyjęcia. Prócz szkła do wyboru są też patery z metalu, porcelanowe, a także drewniane. Tak właściwie propozycji jest bardzo dużo, każda patera posiada różne zastosowanie więc można ich używać do różnego rodzaju deserów, przykładowo patery do ciast. Patery szklane są najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Podstawowa wersja to jednopoziomowa patera, jaka jest na nóżce – . Możemy właściwie przebierać w wielu typach oraz wzorach. Szklane patery mogą być duże, lecz również delikatne.

Tego typu patera będzie najlepsza, gdy gości nie będzie zbyt dużo, natomiast dla większej ilości gości lepiej przygotować naczynie z dwoma poziomami lub z trzema piętrami (patera na tort). Gdy mamy jeden albo więcej różnych ciast, to tego typu patera pozwoli na rozmieszczenia go tak, aby nie zmieszać smaków. Można jednocześnie na samym dole umieścić owoce. Aby zapewnić naszym gościom większy komfort oraz wygodę, najlepiej kupić paterę obracaną. To znacznie ułatwi zaproszonym gościom dostęp do deseru, nie będziemy się przy tym musieli martwić o jego rozłożenie. Czasem nawet takie naczynie jest wyposażone w klosz, a to pozwala na utrzymanie świeżości deseru.