Krótka historia leków, zagrożenia, które zaczęły występować na świecie w wyniku ich nadużywania

Ludzie od bardzo dawna stosują najróżniejsze środki przy leczeniu najróżniejszych chorób. Napary, wyciągi roślinne i maści od bardzo dawna stosowane były przez najróżniejszych znachorów, a sporo z nich charakteryzowało się dużą skutecznością ze względu na obecność aktywnych substancji pomagających przy wielu chorobach i dolegliwościach.

lekarstwa

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com

I to właśnie przyroda dała ludziom jednej z najważniejszych leków, który odmienił oblicze współczesnej medycyny, to znaczy penicylinę. Otrzymany z pewnych pleśni antybiotyk pozwolił na pokonanie nieuleczalnych dotychczas chorób, bo bardzo dobrze zabijał bakterie, które je wywoływały. Lecz równocześnie stał się katalizatorem do intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co przyczyniło się do następnych przełomowych odkryć. Dzisiaj zdecydowana większość leków wytwarzana jest syntetycznie, w laboratoriach i fabrykach.

Na większość schorzeń zostały już wynalezione odpowiednie lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz mogą pozwolić na w miarę wygodne funkcjonowanie na co dzień.

Te informacje pochłonęły Cię kompletnie? Jeżeli tak jest, to przeczytaj więcej pizza szczecin danych na pozostałych stronach – odnajdziesz je, klikając w odsyłacz poniżej.

Lecz fascynacja możliwościami leków przyczyniła się do bardzo niebezpiecznego zjawiska, jakim stało się ich nadużywanie. Ocenia się, że raptem połowa z nich faktycznie leczy dolegliwości, a reszta bardziej może szkodzić niż pomóc ze względu na skutki uboczne. Bardzo dużym kłopotem są obecnie na przykład antybiotyki. Do niedawna jeszcze zalecano je na wszystko, nie przejmując się zupełnie tym, czy rzeczywiście będą potrzebne.

Pomijając już koszty pacjentów na ich zakup w pewnym momencie się okazało, że z powodu ich nadużywania zaczęły się pojawiać szczepy bakterii całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Na razie wykrywane są pojedyncze ich źródła, ale w każdej chwili pojawić się może jakaś nieuleczalna choroba, która zniszczy ludzkość. Bardzo dużo ludzi wpada też w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną chorobę. W dużym stopniu do czegoś takiego przyczyniają się firmy farmaceutyczne, które w pogoni za zyskami wmawiają ludziom, że bez zażycia kolejnej pigułki będzie im się gorzej żyło.